ביובית – למה היא משמשת ומה היא עושה?

אם באחד הלילות נתקלתם ברכב גדול דמוי מיכלית עומד בכביש או לצדו, וממנו יוצא צינור רחב לעברו של בור בכביש, הרי שנתקלתם באחד מכלי העבודה החשובים ביותר בתחום השאיבות והביוב. כל מערך צנרת נתקל מעת לעת בתקלה כזו או אחרת. רוב התקלות נפתרות באמצעות שימוש בכלי ייחודי – ביובית.

גבירותיי ורבותיי, הכירו את הביובית.

במאמר זה נערוך לכם היכרות עם רכב מיוחד זה, ונסביר אודות חשיבותה והשימושים השונים בה. איננו אוהבים לתת את הדעת על שאיבת ביוב, ועל נושא הביוב, על אף חשיבותם המכרעת. לרוב איננו צריכים לעשות זאת. תחום הביוב נסתר מעינינו, ומובל מהצנרת הביתית אל מערכת תת קרקעית מסועפת. מערכת זו מטפלת בפינוי מי השופכין המזוהמים הללו והרחקתם מאיתנו. אולם כדי שתהליך זה יתרחש, על המערכת להיות תקינה. זאת בכדי שתצליח לתפקד כראוי ללא סתימות או פיצוצים/סדקים בצנרת. ביובית עוזרת לנו לטפל במניעת הבעיות והתקלות הללו. במידה ובעיות אלו מתרחשות, היא אף מסייעת לנו לטפל בהן.

שירותי ביובית לניקוי בורות וקווי ביוב

למרות השימוש בהטיה של "מים" בשמם, מי השופכין אינם מורכבים מנוזל בלבד. בתוך הביוב שלנו שוחים פסולת, לכלוך וסחי לרוב – ניירות, צמחים מרקיבים, חומרים שומניים ועוד. אלו עלולים להידבק אל דפנות הצינור, ולהצטבר עליהן עד לחסימת הקו וליצירת סתימה. הביובית היא אחד הכלים השימושיים ביותר למניעת סתימות שכאלו, על ידי שימוש בהן לניקוי קווי ביוב באופן שוטף או במקרה הצורך. לביובית יש מיכל, שבו אפשר להשתמש לצורכי אחסון חומר הנשאב מבור שומן. לחלופין, ניתן לאחסן בו מים לשטיפה וניקוי קווי צנרת. צנרת הביובית מתחברת אל קווי הביוב, ומחדירה אליהם מים בלחץ גבוה, המותזים במהירות עצומה המקלפת ללא בעיה את החומרים שנדבקו לדפנות הצינורות – כולל שורשים שחדרו פנימה. שירות זה מסייע למניעת בעיות בביוב. לעתים מבצעים זאת כאשר מתחילות להתעורר בעיות ורוצים לפתור אותם ולנקות את קו הביוב לפני שהן יחמירו – שכן לחץ המים הגבוה פותח סתימות קיימות.

שאיבת ביוב

כאמור, הצנרת המחוברת יכולה לפעול גם כמשאבה ולשאוב חומרים ממקור מסוים אל פנים המיכל המורכב עליה. בשל גודלו של כלי זה והמשאבה החזקה שלו, ניתן לבצע בעזרתו שאיבות יעילות ומהירות. גם כאשר ישנה כמות נוזלים רבה להתמודד איתה. אין מדובר רק על שאיבת ביוב שעלה על גדותיו, כי אם כל סוג של הצפת נוזלים המחייב שאיבה מהירה ויעילה בכל מקום – שאיבת חניונים, במרתפים, ברחוב וכן הלאה.

לסיכום

הביובית הינה כלי רב שימושי, המספק שירותי ביוב ושאיבה מגוונים: פתיחת סתימות בצנרת, שאיבת הצפות, שאיבת בורות ביוב ושומן כטיפול מניעה ולניקוי, פינוי פסולת מבורות ומקווי ביוב, שטיפת צנרת וקווי ביוב ועוד – שלל פונקציות חשובות, שממלא כלי עבודה חזק אחד.

דילוג לתוכן